Anasayfa Mevzuat Üyelerimiz
Duyurular İhaleler İletişim
HASKOD
» Anasayfa
» Yönetim
» Etkinlikler
» Üyelerimiz
» Makaleler
» İlgili Linkler
» Basında Biz
» İnsan Kaynakları
» İletişim« Başkanımız Övsen ZÜMRE'nin Kısıtlamalarla İlgili Görüşmeleri  02 Aralık 2020  
Yönetim Kurulu Başkanımız Övsen ZÜMRE; sektörümüzün sokağa çıkma yasağından muaf tutulması hususunda,  T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı ve T.C. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ile görüşmelerini sürdürmektedir.

COVİD-19 salgını sebebi ile ülkemiz genelinde alınan önlemler dahilinde sokağa çıkma yasağı uygulamaları T.C. İçişleri Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamalar kapsamında hayatın olağan akışı için elzem olan sektörler kapsam dışı bırakılmakta ve bu sektörlerde çalışanlar çalışma hayatlarına devam edebilmek maksadıyla sokağa çıkma yasağından muaf tutulmaktadırlar.

Sağlık Bakanlığının 4 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazetede 30821 sayı ile yayınlanmış bulunan BİYOSİDAL ÜRÜNLERİN KULLANIM USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK’ e uygun olarak faaliyet belgesi almış bulunmakta ve faaliyet göstermekteyiz.  Söz konusu Yönetmeliğe bağlı olarak temel faaliyet konumuz Halk Sağlığı zararlıları/haşereleri kontrolüdür. Bu çerçevede dezenfeksiyon uygulamaları da faaliyetimizin bir parçasıdır. Hizmetlerimiz Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun ikinci babında yer alan sıtma ve trahom başta olmak üzere sari ve salgın hastalıklarla mücadele konusunda elzem bir hizmettir. Hizmetlerimizi düzenli olarak sağlayamamamız durumunda haşerelerin (zararlıların) popülasyonlarının artması söz konusu sebebi ile bulaşabilecek hastalıklar ve gıda güvenirliliği riski söz konusudur. 

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanmış olan Gıda Hijyeni Yönetmeliği’nin madde 8.e.’sine göre “Bulaşmaya sebep olacak hayvanların ve haşerelerin önlenmesi” bir gıda işletmesinin asli yükümlülüklerindendir. Yine buna paralel olarak İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 4. Maddesi ve İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’nin 5. maddesi “İşveren, işle ilgili her konuda işçilerin sağlık ve güvenliğini korumakla yükümlüdür.” hükmüne haizdir. Herhangi bir çalışanın haşere sebebi ile zarar görmesi durumunda işverenlerin iş kazası kapsamında sorumlu tutulacakları sarihtir.

İşbu açıklanan hususlar çerçevesinde sokağa çıkma yasağı boyunca çalışmaya devam edecek olan fabrikalar, hastaneler,  işletme, kurum ve kuruluşlara haşere kontrol hizmeti vererek kamu ve toplum sağlığını korumakta destek olabilmemiz amacıyla BİYOSİDAL ÜRÜN UYGULAYICI ruhsatına sahip firmaların sokağa çıkma yasağından muaf tutulan meslekler arasında yer alması hususunda gerekli görüşmeler sağlanmaktadır.

Üyelerimiz ve Kamuoyuna Saygılarımızla duyurulur.
« Geri

Anasayfa   Basında Biz   Teknik Bilgiler   Üye Ol
İhaleler   Makaleler   İnsan Kaynakları   Üye Girişi
Mevzuat   Eğitimler   İlgili Linkler   Şifremi Unuttum
İletişim   Kullanım Koşulları        
Haber Bülteni Kayıt
  Copyright by Haskod     Tüm Hakları Saklıdır